Łódź muzyczna.

Wpis

środa, 04 lipca 2012

Pierwszy wpis - Początek.

Podróż turysty zaczyna się zwykle na dworcu, chyba, że turysta posiada własny środek transportu. Jednak my zajmiemy się miejscem, które kojarzy się głównie z odjazdami i przyjazdami. 
Łódź Kaliska – największy dworzec kolejowy w Łodzi, położony na zachód od centrum miasta. Według klasyfikacji PKP ma kategorię B. Dworzec posiada w sumie 6 peronów, które są częściowo zadaszone szklanymi wiatami na peronach.  
Stary głównie secesyjny budynek dworca służył do lat 70. XX wieku. Zaprojektował go na początku XX wieku architekt Czesław Domaniewski. Przed wejściem znajdowały się wysokie schody, nadające mu monumentalny charakter. Wewnątrz posiadał sporo secesyjnych detali, m.in. mosiężne wykończenia i kryształowe szyby w drzwiach. Na terenie dworca funkcjonowało kino "Dworcowe”. 
W 1994 na miejscu starego budynku dworca postawiono nowoczesną bryłę. Nowy kompleks posiada m.in. windę przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Podczas trwającej kilkanaście lat modernizacji infrastruktury dworca, nie została dokończona jego wschodnia strona. Wschodni wiadukt nad aleją Bandurskiego został wybudowany, ale do dzisiaj nie położono na nim torów. Dawny plac budowy – miejsca pod perony i torowiska powoli zarastają drzewa. 
Hm... Na dworcu oprócz muzyków zbierających do futerału nie znajdziemy żadnej orkiestry, ale za to trochę dalej od dworca, przy ulicy Piotrkowskiej 102 znajdziemy pub, ktorego z dworcem łączy jedyni nazwa.
Pub Łódź Kaliska  - siedziba Stowarzyszenia Artystów Łódź Kaliska., którzy tworzą awangardową grupę artystyczną. która, powstała w Łodzi w 1979 roku. Od drugiej połowy lat 80. XX w. artyści tworzą fotografię inscenizowaną. Łódź Kaliska organizowała prowokacyjne happeningi. Od początku lat 80. "Łódź Kaliska" tworzyła tzw. "Kulturę Zrzuty", później tzw. "Kulturę Żenującą".

Ważne linki:
 http://www.klub.lodzkaliska.pl/ - strona internetowa pubu. Znajdują się tutaj informacje odnośnie wydarzeń kulturalnych odbywających się w Łodzi Kaliskiej. Warto tam zaglądać, bo jest bardzo dużo ciekawych propozycji owocnego spędzania czasu. 
http://www.lodzkaliska.pl/ - strona internetowa Stowarzyszenia Artystycznego "Łódź Kaliska" 
Źródła z których korzystałam, także warto zajrzeć:
 http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%B3d%C5%BA_Kaliska_(grupa) 
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%B3d%C5%BA_Kaliska_(stacja_kolejowa)

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
kamikaskama
Czas publikacji:
środa, 04 lipca 2012 18:53

Polecane wpisy